Weleda Salt Tandkräm, 75 ml

Med lösliga natriumkarbonat rengöringsmedel

66 kr

(880 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 75 ml

I lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Få mängdrabatt!

  • Vid 2 endast 62 kr / st.-6%
  • Vid 3 endast 59 kr / st.-11%
  • Vid 6 endast 54 kr / st.-18%

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Särskilt skonsam & mindre slipande
  • Stimulerar självrengöring
  • Lätt salt-mintig smak
  • Unisex Unisex

Ofta köpt tillsammans med Weleda Ratanhia Tandkräm, 75 ml

Weleda Salt Tandkräm, 75 ml 66 kr (880 kr / l)
Weleda Ratanhia Tandkräm, 75 ml 66 kr (880 kr / l)
Totalpris: 132 kr
Beskrivning

Weledas Salt Tandkräm rengör skonsamt med sina lösliga natriumkarbonat slipmedel (salt). Dessutom hämmar det bildandet av tandsten. Saltkristallerna skrubbar naturligt och stimulerar salivutsöndring, vilket kan främja den fysiologiska självrengöringen. Stimulerande pepparmintsolja ger en kompletterande mousserande, något salt smak.

Användning:

  • Applicera tandkrämen på en torr tandborste.
  • Rengör sedan tänderna och tandköttet med lätt tryck och cirkulerande rörelser.
Artikelnr.: WEL-102280
Innehåll: 75 ml
EAN: 4001638098090
Varumärken: Weleda
Konsistens/Doseringsform: Kräm/Creme
Produkttyper: Mun- och tandhygien
Egenskaper: Flouridfri, Unisex
Doftnoter: Mint/mintaktig
Varning: För barn under 6 års ålder: Använd endast en ärtstor mängd tandkräm. Borsta endast tänderna under uppsikt för att undvika att barnet sväljer för mycket. Om ytterligare fluorid intas, kontakta tandläkare eller läkare.
Förvaring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
RDA: Mycket lågt slipgrad: RDA = 0-20
Förpackningstyp: Tub
Ingredienser (INCI)

Sodium Bicarbonate, Aqua, Glycerin, Silicia, Mentha Piperita Oil, Prunus Spinosa Fruit Juice[1], Sea Salt, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Acacia Senegal Gum, Xanthan Gum, Alcohol Denat, Commiphora Myrrha Resin Extract, Esculin, Aesculus Hippocastanum (Horse Chestnut) Bark Extract, Krameria Triandra Root Extract, Flavor, Anethole, Beta-Caryophyllene, Camphor, Eucalyptus Globulus Oil, Lavandula Oil/Extract, Limonene, Linalool, Linalyl Acetate, Mentha Piperita Oil, Menthol, Pinene

  1. aus biologischem Anbau
Tillbehör
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Tyskland, www.weleda.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Weleda Salt Tandkräm

155 kundrecensioner i alla språk

4,5 av 5 stjärnor
5 stjärnor
174 (64%)
4 stjärnor
62 (22%)
3 stjärnor
24 (8%)
2 stjärnor
6 (2%)
1 Stjärnor
4 (1%)

270 recensioner

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 155 recensioner tillgängliga på andra språk.


Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder