Savon du Midi Tvål med Karitésmör - Special Edition, Fleur de Coton (100 g)

Mild och vårdande tvål med sheasmör i en vackert designad förpackning

43 kr 46 kr -7%

(430 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Doft: Fleur de Coton

Bomullsfriskhet

I lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Få mängdrabatt!

  • Vid 2 endast 41 kr / st.-11%
  • Vid 3 endast 39 kr / st.-15%
  • Vid 6 endast 37 kr / st.-20%

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För alla hudtyper
  • Av högkvalitativa växtoljor
  • Traditionell förtvålning

Ofta köpt tillsammans med Savon du Midi Schampokaka - sensitive, 85 g

Savon du Midi Tvål med Karitésmör - Special Edition, Fleur de Coton (100 g) 43 kr (430 kr / kg)
Savon du Midi Schampokaka - sensitive, 85 g 83 kr (976 kr / kg)
Totalpris: 126 kr
Beskrivning

Dessa karitétvålar tillverkas fortfarande i södra Frankrike enligt traditionellt hantverkskunnande. Målet är att bevara och föra vidare den provensalska tvåltillverkningens traditioner i sin finaste form. Som bas används uteslutande ekologiska växtoljor som sedan berikas med ekologiskt sheasmör (karité) och, beroende på variant, noggrant utvalda doftkompositioner, eteriska oljor eller pigment. Resultatet är extra milda och vårdande tvålar, framställda med omsorg och lång erfarenhet.

Artikelnr.: SDM-110598K
Innehåll: 100 g
EAN: 4260007647332
Varumärken: Savon du Midi
Konsistens/Doseringsform: Fast material
Produkttyper: Tvålar
Hudtyp: För alla hudtyper
Egenskaper: Unisex, Vegan
Doftnoter: Exotisk, Fräsch, Lavendel, Pudrig, Ros, Söt, Citrus/citrusaktig
Certifikater: BDIH - Cosmos Organic
PAO: 12 månader
Varning: Undvik kontakt med ögonen. Vid kontakt med ögonen, spola genast med mycket vatten, Endast för utvärtes bruk., Förvara produkten säkert och utom räckhåll för barn
Förvaring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus, Förvaras torrt
Förpackningstyp: Kartong
Ingredienser (INCI)

Sodium Palmate[2], Sodium Palm Kernelate[2], Aqua, Parfum, Glycerin[2], Sodium Chloride, Citric Acid, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1], Terpineol[3], Linalool[3], Eugenol[3], Juniperus Virginiana (Cedarwood) Oil[3], Citronellol[3]

  1. från ekologisk odling
  2. tillverkad av ekologiska ingredienser
  3. från eteriska oljor / parfym
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Treibholz Bio & Naturwaren GmbH, Glehner Heide 4, 41352, Korschenbroich, Tyskland, mail@treibholz.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Savon du Midi Tvål med Karitésmör - Special Edition